Ekmeğin Hikayesi

Tüm ekmeklerimiz sadece 240 Derece'nin yıllanmış ekşi mayası ve organik un kullanılarak üretilmektedir, ticari maya ve koruyucu madde içermez. Kabuğu çıtır ve kalındır. Kendine has iç dokusu ve lezzeti vardır.


Malzemeler biraraya getirilir

240 Derece'nin kullandığı bütün malzemeler markaya özel olarak temin edilir. Ekmek yapımında organik un, arıtılmış yumuşak su, kaya tuzu, en kaliteli kuru ve taze gıda malzemeleri kullanılır.


Hamur dinlenmeye bırakılır

Bütün ekmekler 240 Derece'nin ekşi mayasıyla mayalandırılır. Herhangi bir ticari maya kullanılmaz. Bu sayede daha doğal, daha lezzetli ve uzun süre tüketilebilen ekmekler üretilir.


Ekmeğe şekil verilir

240 Derece, kendine has formülleri ve aromalarıyla ekmeklerinde farklı lezzetler barındırır. Otoliz, katlama, soğuk mayalanma gibi dünyada geçerli olan tekniklerle, alışılmış ekmeklerden farklı bir üretim şekli uygulanır. Böylelikle ekmekler daha doygun mükemmel görüntüye sahip olur. Ekmekler üretime başlandıktan yaklaşık 30 saat sonra fırınlanır.


Ekmek pişirilir ve teslim edilir

Ekmekler taş tabanlı fırında, 240 derecede ve buharlı ortamda pişirilir.Bu sayede son derece lezzetli iç yapısı ile çıtır ve kalın kabuk oluşumu sağlanır. En az 3 saat sonra paketlenir ve evlere servise çıkar.